T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Torunları 7. Kez Ecdadına Yürüdü.

Yayın Tarihi : 11.3.2020

93 Harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'nda 1877 yılının 8 Kasım gecesi Erzurum'u istila için gelen Rus birliklerinin tabyalardaki koğuşlarında uyumakta olan Mehmetçikleri kalleşçe şehit etmeleri üzerine, kıyama kalkan Erzurum halkının 9 Kasım günü “Aziziye Tabyası düştü” haberi üzerine kadınlı erkekli Erzurum halkının, taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak destan yazdığı şanlı mücadelenin üzerinden tam 142 yıl geçti. O günün ruhunu yakalamak için Erzurum Valiliği tarafından bu yıl yedincisi organize edilen Erzurum “Ecdadına Saygı" için Yürüyor etkinliğine on binlerce kişi katıldı.

09 Kasım Cumartesi günü Saat 06.00'da okunan salaların ardından Karskapı Şehitlik önünde toplanan onbinlerce kişi Türk bayraklarıyla tekbir getirerek Nene Hatun'un da mezarının bulunduğu Aziziye Tabyası'na yürüdü.

Yürüyüşe Erzurum Milletvekillerimiz Sayın Selami ALTINOK, Erzurum Valisi Sayın Okay MEMİŞ, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet SEKMEN, Doğa Koruma ve Milli Parklar 13. Bölge Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet ÇÖRTÜK, Erzurum İl Şube Müdürü Sayın İsmail Güvenç DEMİRCİ ve on binlerce Erzurumlu katıldı. Toplanan kalabalık İstiklal Marşının ardından Kur’an-ı Kerimin okunmasıyla şehitlerimize dua edildikten sonra anma töreni sona erdi.